Zasady funkcjonowania szkoły w dobie COVID-19

Podstawowe zasady funkcjonowania szkoły podczas epidemii

• Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie w warunkach domowych lub w izolacji.
  • Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
  • Przez pierwsze 3 tygodnie roku szkolnego uczniom wchodzącym na teren szkoły mierzona jest temperatura. W przypadku stwierdzenia temperatury > lub = 38oC rodzic/opiekun przyprowadzający dziecko zobowiązany jest zabrać je do domu. W przypadku dziecka, które dotarło do szkoły samodzielnie a pomiar wykazał podwyższoną temperaturę, dziecko zostanie odizolowane do czasu przybycia rodzica/opiekuna. Okres obowiązywania tej zasady może się zmienić w zależności od aktualnej sytuacji.
  • Osoby wchodzące do budynku szkoły obowiązkowo przeprowadzają dezynfekcję rąk.
  • Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do budynku szkoły zachowując zasady:
    1. 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi
    2. dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m
    3. dystans od pracowników szkoły min 1,5 m
    4. stosowanie środków ochronnych – osłony ust i nosa, dezynfekcji rąk lub rękawiczki jednorazowe
    5. przebywanie tylko w wyznaczonej strefie rodzica
  • Osoby postronne przebywają w budynku szkoły tylko w najważniejszych sprawach (po uzgodnieniu z sekretariatem - tel.:798 557 326 we wskazanym miejscu).
  • Wychowawcy klas, sekretariat i dyrekcja dysponują skutecznymi środkami komunikacji z rodzicami uczniów.
  • W razie stwierdzenia u ucznia objawów infekcji dróg oddechowych należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu (biblioteka szkolna) lub w z zachowaniem dystansu co najmniej 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły, najlepiej własnym środkiem transportu.
  • Klasy I-III mają przerwy niepokrywające się z godzinami przerw pozostałych uczniów.
  • Podczas przerw nauczyciele w miarę możliwości wychodzą z uczniami na świeże powietrze w strefach wyznaczonych dla klas I-IV i VI oraz strefy dla klas V, VII, VIII.
  • Jeśli na dworze nie ma odpowiedniej pogody - uczniowie klas  IV i VI spędzają przerwy na korytarzu nowej części szkoły, a klasy V, VII, VIII w starej części szkoły – podobnie z korzystaniem z toalet.
  • Przez pierwsze 3 tygodnie roku szkolnego uczniowie i nauczyciele przebywający na przerwach w strefie ucznia mają obowiązek zakrywania ust i nosa. Zakres tego obowiązku może zostać zmieniony w zależności od aktualnej sytuacji.
  • Po każdej lekcji sala lekcyjna jest wietrzona.
  • Uczniowie przestrzegają podstawowych zasad higieny – mycie i dezynfekcja rąk.
  • Uczniowie korzystają wyłącznie z własnych przyborów.
  • Uczniowie nie przynoszą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów, np. zabawek.
  • Przedmioty używane przez uczniów podlegają czyszczeniu lub dezynfekcji.
  • Zasady sanitarne obowiązują także podczas zajęć świetlicowych i pozalekcyjnych.

Koronawirus

Dziś: Januarego, Konstancji
Jutro: Filipiny, Eustachego
Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie? Odpowiedzieli mu: Bo nas nikt nie najął