Wycieczka do Warszawy

W dniach 27-29 października odbyła się wycieczka klas VI-VIII do naszej stolicy. Miała ona szczególny smak, gdyż ostatni taki wyjazd miał miejsce prawie 2,5 roku temu. Wyjazd zrealizowało biuro AdventureSide, a dofinansowanie uzyskaliśmy z ministerialnego programu "Poznaj Polskę". Pierwszego dnia zwiedziliśmy Wojskowe Powązki, a na nich groby wybitnych Polaków, w tym "Rudego", "Zośki" i "Alka" - bohaterów powieści "Kamienie na szaniec". Kolejnym punktem był Zamek Królewski, w którego wnętrzach mogliśmy podziwiać arcydzieła polskiego malarstwa (m.in. obrazy Jana Matejki) oraz poznać bardzo ciekawą historię tego obiektu. Dzień zakończyliśmy spacerem po Starym Mieście.

W czwartek, zwiedzając Muzeum Powstania Warszawskiego, poczuliśmy jak biło serce powstańczej stolicy. Miejce to pozwala przenieść się do roku 1944 sercem i umysłem, i nie jest to przesada. Kolejnym punktem programu był Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza oraz spacer Krakowskim Przedmieściem. Następnie wspięliśmy się na ogrody założone na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego skąd rozpościerał się piękny widok na Wisłę. Stamtąd szybko udaliśmy się do Centrum Nauki "Kopernik". W miejscu tym można zasmakować nauki poprzez przeprowadzanie eksperymentów z wykorzystaniem różnych przyrządów czy modeli. Wieczorem, korzystając z warszawskiego metra, dotarliśmy do Pałacu Kultury i Nauki. Z jego tarasu widokowego podziwialiśmy piękną, wieczorną panoramę Warszawy.

Ostatni dzień rozpoczęliśmy spacerem po Parku Łazienkowskim, który zachwycił nas nie tylko zabytkani (np. Pałacem na Wodzie), ale także jesienną szatą barw. Dodatkową atrakcją były wiewiórki, które podchodziły bardzo blisko nas. Później udaliśmy się na Stadion Narodowy. Tam mogliśmy wejść do szatni piłkarzy, posiedzieć na ławce rezerwowych czy usiąść za stołem w sali konferencyjnej. Ostatnim punktem programu wycieczki była wizyta w Muzeum Narodowym. Eksponowane są tam dzieła artystów nie tylko polskich, ale również niderlandzkich, niemieckich czy francuskich. Uczniom szczególnie do gustu przypadła wystawa związana ze starożytnością. Jak widzimy program był bogaty, co przy łaskawej pogodzie i dobrych humorach dało udaną imprezę.

Zapraszamy do galerii.

Dziś: Jerzego, Wojciecha, Idziego
Jutro: Aleksego, Horacego
Rzekł więc Jezus do Dwunastu: Czyż i wy chcecie odejść?
(J 6,67)