Ferie bez nudy – gry planszowe

W czasie wolnym, który czasami nie wiadomo jak zagospodarować, warto sięgnąć po gry planszowe. Uczą one współzawodnictwa, rozwijają logiczne i strategiczne myślenie, wspierają kreatywność i dają radość ze spędzania czasu z rodziną lub przyjaciółmi.

Dla tych którzy nie wiedzą na jaką grę się zdecydować, klasa IV przygotowała listę ulubionych gier. Może ktoś, wśród naszych propozycji, znajdzie coś dla siebie.

Maja M. - Moja ulubiona gra to Dobble Harry Potter. Polecam ją ponieważ rozwija koncentrację i jest po prostu bardzo fajna. Gra polega na znajdywaniu takich samych obrazków na kartach. Gra może być 3 osobowa. Są też inne wersje tej gry, nie tylko Harry Potter.

Adam – Chciałbym zachęcić do grania w grę Monopoly. Ja tym razem gram w wersję Monopoly Zielona Góra. Bardzo ją lubię, ponieważ można kupować miejsca, które znam.Super jest podejmować decyzje finansowe, trzeba je zawsze dobrze przemyśleć,bo łatwo można stracić swój majątek. Dzięki tej grze uczę się jak rozsądnie wydawać pieniądze i jakich sytuacji i wydatków unikać - co jest najważniejsze. Lubię grać w planszówki i mamy ich w domu sporo,  ale cieszę się, że mogę wypożyczać je również z miejskiej bibliotece, tam zawsze znajdę jakieś nowości. Polecam wszystkim, którzy nie mają już miejsca w domu na kolejne planszówki, albo oszczędzają pieniądze.

Mikołaj - Bardzo lubię grę Rodzice kontra Dzieci, ponieważ można dowiedzieć się ciekawych rzeczy o swojej rodzinie/domu. W innych seriach uczymy się też ciekawostek o świecie.

Bartek - Moja ulubiona gra to  Tytus Romek i A'Tomek.Gra polega na zbieraniu żetonów i tworzeniu komiksów. Każdy gracz dostaje trzy komiksy i pieniądze 12 debilarów. W czasie gry licytuje się i zbiera żetony do komiksów - układa się komiks. Za każdy ułożony komiks zdobywa się punkty i zamienia na kokosy. Gra to 4 rundy, zdobywa się kokosy, ordery i debilary i przelicza na punkty. Wygrywa ten kto zdobędzie najwięcej punktów. Największa zabawa to układanie komiksu jest przy tym dużo śmiechu. Serdecznie polecam.

Jan B. - Lubię grać w szachy ponieważ jest to gra w którą gram z bratem. Lubię się przy niej relaksować.

Seweryn – Lubię grę Uczę się bawiąc. W tej grze kładzie się kartkę z pytaniami i odpowiedziami i jeden patyczek przykłada się do pytania, a drugi do odpowiedzi. Jeżeli połączenie jest prawidłowe to usłyszymy OK. Grając można wiele się nauczyć.

Lucjan - Moja ulubiona gra to,,Trans Europa ". Ustala się kto jest najstarszym graczem i on dostaje kartę rozpoczynającego grę. Bierze 5 kart różnego koloru i kładzie pierwsze dwa tory lub jeden w zależności czy jest pojedyncza czy podwójna linia gdzie kładzie szynę. Kolejny gracz robi to samo, czyli ten z jego lewej strony. Celem gry jest doprowadzenie torów do wszystkich pięciu miast na swoich kartach w kilku rundach i otrzymanie 13 lub więcej punktów awansu. Z każdą wygraną dostaje się 4 takie punkty, a reszta graczy liczy ile torów im zostało do połączenia wszystkich pięciu miast ze swoim pionkiem startowym. Pojedyncza kreska to jakby jeden tor, za to dwie -to dwa tory. W Trans Europa jako pojedynczy tor liczy się przeprawa przez kanał La Manche, jak i zarówno przeprawa przez Alpy szwajcarskie. Polecam!

Michał - Ja lubię grę Splendor. Ta gra polega na tym,że ma się różne kamienie szlachetne i trzeba się nimi wymieniać na lepsze i droższe brylanty, a im więcej brylantów (kart) tym bliżej do wygranej. Edi też lubi właśnie tę grę.

Sebastian – Moja ulubiona gra to Kraina Zamków. Lubię właśnie tę grę bo lubię gry gdzie się coś buduje lub kupuje. Chodzi o to żeby wybudować wszystkie przydzielone na początku rozgrywki domki, wieże i studnie.

Oliwia – Szachy to moja ulubiona gra, ma wiele zalet. Wpływa na rozwój intelektualny, uczy logicznego myślenia i strategii, pobudza wyobraźnię. Polecam szachy moim rówieśnikom, ponieważ kształtują one osobowość i mnie wiele uczą.

Jan S. - Moja ulubiona gra planszowa to Milionerzy. Lubie w nią grać z dziadkiem. Jest fajna, ponieważ są pytania na które trzeba odpowiadać jak w teleturnieju. Pytania mają różny stopień trudności. Celem jest odpowiadanie na jak największą ilość pytań i dojście pionkiem to 1000000 zł. Pionek przesuwamy, gdy poprawnie odpowiemy na pytanie.

Dziś: Aleksego, Horacego
Jutro: Marka, Jarosława