Pouczająca wycieczka

Co łączy oczyszczalnię ścieków i stację hydrologiczną? Oczywiście to, że obydwie placówki znalazły się w programie naszej wycieczki chemiczno - geograficznej oraz fakt, że jedna i druga w istotny sposób wpływają na nasze życie.

Pierwszym punktem na trasie wyprawy była mechaniczno - biologiczna oczyszczalnia ścieków w Sławie, która obsługuje lokalne gospodarstwa domowe, a także zakłady mięsne. Trzeba przyznać, że ze względu na smród (a raczej specyficzny zapach) nie była to łatwa wizyta. Ale na pewno dużo dowiedzieliśmy się o procesie oczyszczania odpadów płynnych, których przecież sami każdego dnia sporo produkujemy. Pierwszym etapem jest mechaniczne odcedzanie ze ścieków zanieczyszczeń stałych, m.in. piasku. Następnie zawartość jest przepompowywana do osadników, gdzie poddawana jest działaniu bakterii. Po takim procesie pozostaje woda, która trafia na pola oraz osad, który jest przerabiany na nawóz.

Po zwiedzeniu oczyszczalni udaliśmy się do stacji hydrologicznej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Radzyniu nad Jeziorem Sławskim. Tam pan Alfred Rosler, pracownik stacji, w bardzo interesujący sposób opowiadał nam o pogodzie, klimacie oraz o badaniach Jeziora Sławskiego. Następnie oprowadził grupę naszej młodzieży po ogródku meteorologicznym, szczegółowo omawiając każdy instrument badawczy.

Na koniec pobytu nad jeziorem posililiśmy się kiełbaskami upieczonymi na ognisku. Wycieczka, bardzo pouczająca i interesująca, była ponadto doskonałą okazją do integracji uczniów i nauczycieli naszego gimnazjum. Szczególnie dziękujemy panu Krzysztofowi Kwaśniakowi - pomysłodawcy i organizatorowi wyjazdu.

IMG 20141001 101817

GALERIA ICONA

Dziś: Adolfa, Tymona
Jutro: Czesława, Agnieszki