Jan Karski - ambasador demokracji

Jan Karski (1914-2000)
Delegacja naszej szkoły, Dominika Jakubiszyn i Maciej Kulczycki oraz nauczyciel - Marek Bielicz, wzięli udział w uroczystościach obchodów setnej rocznicy urodzin Jana Karskiego, jednego z najdzielniejszych Polaków minionego stulecia. Organizatorem spotkania był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4, który wpisał się w ten sposób w program "Jan Karski. Niedokończona misja."
Karski jako pierwszy informował aliantów o zagładzie Żydów w na ziemiach polskich. Jednak jego apele z prośbą o interwencję w obronie mordowanych spotkały się z niedowierzaniem i w konsekwencji nikt nie próbował przerwać Holocaustu. Jan Karski stał się symbolem heroicznej walki o prawdę z miłości do bliźniego.

Uczniowie ZSE nr 4 zaprezentowali wzruszający i pouczający program artystyczny, zawierający wiersze, piosenki oraz fragmenty raportów Jana Karskiego. Po inscenizacji głos zabrał gość - historyk Instytutu Pamięci Narodowej z Opola. Na zakończenie wyświetlono film pt. "Historia Kowalskich" - fabularyzowany dokument o rodzinie, która za ukrywanie Żydów zapłaciła najwyższą cenę.
Dziękujemy organizatorom za zaproszenie na obchody i wkład w kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodych ludzi.

WP 000134WP 000138

Dziś: Marzeny, Marii, Klaudiusza