Rekolekcje wielkopostne w naszej szkole

W tym roku uczniowie naszej placówki przeżywali rekolekcje wielkopostne prowadzone przez siostry urszulanki SJK z Pniew - s. Edytę i s. Danutę. Wstępem do czasu refleksji był wyjazd klas V-VI SP i gimnazjum do Zielonej Góry na film pt. "Karolina", opowiadający o bł. Karolinie Kózkównej, która zginęła śmiercią męczeńską broniąc swojej czystości i godności ludzkiej.
W czwartek tematem przewodnim była przyjaźń w jej różnych przejawach - między rówieśnikami, rodzeństwem, a także między człowiekiem i Panem Jezusem oraz osobą świętą. Tej ostatniej przyjaźni przyświecały znane słowa św. Urszuli Ledóchowskiej - "Święty to przyjaciel...". Duchowym akcentem tego dnia było nabożeństwo Drogi Krzyżowej połączone z adoracją Krzyża. Wspólne przejście 14 - tu stacji, trafne rozważania (będące jednocześnie rachunkiem sumienia), śpiew oraz duże serca składane pod każdą stacją przez najmłodszych sprawiły, że mogliśmy się poczuć jak wspólnota idąca śladem Zbawiciela. Wymownym momentem była także adoracja krzyża, podczas której w ciszy, każdy z osobna złożył pocałunek na znaku zbawienia. Jak powiedział ks. Adam, w ten sposób zostawiliśmy na Krzyżu nasz ślad, symbolicznie oddając Jezusowi całych siebie, także nasze grzechy i słabości.
W piątek młodsze klasy zastanawiały się wspólnie z siostrą Edytą nad tematyką radości, poruszając takie zagadnienia, jak dzielenie się radością, jej przeżywanie, czy doświadczanie jej braku. W tym samym czasie gimnazjaliści pod przewodnictwem siostry Danuty zgłębiali problematykę rozwoju psychoseksualnego człowieka, dojrzewania do czystej, odpowiedzialnej i życiodajnej miłości. Następnie cała społeczność szkolna przeżyła Eucharystię oraz adorację, kończące czas rekolekcji. Podczas Mszy św. wiele osób przystąpiło do Sakramentu Pojednania. Na koniec siostra Danuta bluesowym głosem zaśpiewała piosenkę "Jezus Chrystus Panem jest".
Wierzymy w to, że te dwa (dla niektórych trzy) dni pozwolą nam bardziej zaprzyjaźnić się z Jezusem, a przez to z wiarą przeżyć zbliżające się święta Zmartwychwstania Pańskiego. Dziękujemy siostrom za znalezienie czasu dla nas, Dyrekcji i ks. Adamowi za zorganizowanie i przygotowanie czasu ćwiczeń duchowych, nauczycielom za wszelką pomoc, a także uczniom za godne zachowanie.

Dziś: Viktoryna, Helmuta
Jutro: Anieli, Leonarda
Nie lękaj się ich, bym cię czasem nie napełnił lękiem przed nimi
(Jr 1,17b)