Aktywni Młodzi

15 marca uczniowie 8 klasy uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym organizowanym w  Centrum Aktywności Społecznej w Nowej Soli. Celem spotkania było rozwijanie postaw obywatelskich.

Uczniowie dowiedzieli się o podstawowych aktach prawnych takich jak: Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ, Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Przedstawiono różnicę pomiędzy tymi dokumentami. Zaznajomiono młodzież z najważniejszym aktem prawnym w Polsce Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. Nie zabrakło także dyskusji na temat funkcjonowania praw człowieka w polskiej rzeczywistości. Rozmawiano z młodzieżą o tym, gdzie mogą zgłaszać łamanie prawa człowieka (policja, prokuratura, Rzecznik Praw Człowieka i Praw Dziecka, Europejski Trybunał Praw Człowieka). Omówiono z młodzieżą czym jest PESEL, dowód osobisty, legitymacja. Gdzie jakie sprawy się załatwia. Do czego potrzebne są takie dokumenty jak: dowód osobisty, paszport, legitymacja szkolna, karta rowerowa? Co można zrobić internetowo (Aplikacja mObywatel)? Co w danym urzędzie i po co? Ponadto przeprowadzono trening wypełniania przykładowych druków/wniosków.

Na spotkaniu przybliżono działalność Młodzieżowej Rady Miejskiej w Nowej Soli jako przykład działania na rzecz społeczności lokalnej. Pokazanie młodym ludziom jak działać na rzecz swojego środowiska np. poprzez wolontariat czy organizacje pozarządowe.

Dziś: Rity, Donaty
Jutro: Mariana, Katarzyny
Nie lękaj się ich, bym cię czasem nie napełnił lękiem przed nimi
(Jr 1,17b)